A fenyőbútor története MagyarországonKategória: Fenyőbútor történelemA magyar fenyőbútor története szűken vett értelemben alig száz éves múltra tekint vissza, de maga a hazai bútorgyártás is csak az 1800-as évek végén indult útjára önálló iparágként. |
A 19. sz. végén, a magyar gazdaság kapitalizálódása során két nagyobb bútorgyár jött létre, Thék Endre valamint Lingel Károly iparosok irányításával, a „többiek” inkább nagy műhelyként, mint gyárként jöttek szóba. Az első igazi fenyőbútor gyártó cég Wendauer József konyha- és fenyőbútor gyári irodája volt, ám az első világháború megállította a fejlődést- hetven évre. 1948–1949 táján végbement a nagyipar államosítása, amelynek során a nagyvállalatok (Lingel, Szék és Faárugyár) központi irányítás alá kerültek, a kisipar összezsugorodott - a fenyőbútor gyártása a háttérbe szorult. Hiába emelkedett a termelés 1957 és 1963 között a háromszorosára, a minőségi váltás elmaradt: a gyáraknak nem voltak tervezői, az embereknek nem volt miből választani. A Faipari Gyártmánytervező és Szerkesztő Iroda volt az, amely a bútoripari szakma hagyományos központjában, a Józsefvárosban székelve Budapestről látta el tervekkel az üzemeket. A vezető cég a Budapesti Bútoripari Vállalat volt. A 15 éves lakásépítési program, majd a házgyári építkezés (az 1970-es évtized elejétől az 1980-as évek közepéig) két bútortípusnak nyitott nagy perspektívát. Egyrészt a konyhabútornak, mert az állami lakások beépített konyhával készültek, másrészt az elemes bútoroknak, amelyek kifejlesztésében a BUBIV járt az élen. Természetesen nem fenyőbútorok voltak.
A fejlődés a magyar fenyőbútor történetében a rendszerváltással érkezett, az állami vállalatok asztalosai maguk kezébe vették a sorsukat, műhelyeket nyitottak és többé- kevésbé egyedi bútorok gyártásába kezdtek. Változott a piac, mindenkinek hozzáférhetővé vált a jó minőségű alapanyag, és a fenyőbútorok hódító útjukra indultak a pozdorja és a farostlemez évtizedei után. Mára a méltán népszerű fenyőbútor sok háztartásban megtalálható, hiszen tartós, esztétikus és természetes…